Gyngehesten eller Muleposen – Har I et Klubblad?

Gyngehesten eller muleposen - har I et klubblad i jeres rideklub.

Gyngehesten eller Muleposen – Har I et Klubblad i jeres rideklub?

Klubbladet er i mange rideklubber en saga blot. Et levn fra dengang mange ting blev trykt, som fx stævneprogrammerne. I dag virker det oldnordisk og langsomt at man både meldte til stævne på papir og sendte anmeldelsen afsted med brev, og ligeledes modtog stævneprogrammet i postkassen. Nu hvor vi er så vant til, at vi altid kan tjekke alting lynhurtigt.

De fleste klubber kommunikere selvfølgelig i høj grad med sine medlemmer – på en hjemmeside, på Facebook, måske også Instagram eller andre platforme. Så hvorfor tænke tilbage på noget, der var engang – som et klubblad.

Dengang blev mange klubblade brugt til at fortælle stort og småt. Lige fra menuen i klubbens cafe (…..ofte pommes frites) til at fortælle om stævneresultater, sjove hændelser fra undervisning eller stalden, og ikke mindst vise klubbens sponsorer.

Klubbladet var noget som skabte fællesskab i klubben, både i forbindelse med udarbejdelsen og udgivelsen.

En HorseJournal Blog

Med en HorseJournal Blog kan din rideklub kombinere “de gamle” traditioner med vores moderne måde at kommunikere på, og så er det helt GRATIS.

Opret en profil

Det er nemt og ligetil at oprette en profil. Alt du skal gøre er at gå gennem oprettelsesproceduren lige her. (Link)

Support

Systemet er ret intuitivt, men hvis du har brug for lidt hjælp til det tekniske, kan du finde vores guide lige her. (Link)

Du kan også sende os en mail på [email protected] og vi vender tilbage til dig. Skriv gerne hvis du har brug for at blive ringet op på telefonen.

Vi hjælper også gerne med sparring omkring udvikling af bloggen.

Rideklubber på HorseJournal

I skrivende stund er to rideklubber oprettet, og har udgivet indlæg. Flere er på vej.

De to rideklubber er meget forskellige, og måske du kan finde inspiration hos dem.

Den ene er den lille rideklub – Mejlby Rideklub, som ligger nord for Randers og den anden er Gråsten Rideklub.

Vi vil glæde os til at se din rideklub på bloggen.

P.S. Vi har i øjeblikket en kampagne rettet mod rideklubber i samarbejde med Broholm.biz. Broholm.biz giver 2 stk. gavekort a 200 kr. til alle rideklubber, der opretter en profil og udgiver mindst et indlæg i perioden. Se mere om dette tiltag lige her. (Link)

Læs også seneste på HorseJournal

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *